OHUTEAVITUSE TERVIKSÜSTEEMlink opens on new page, üldnimega EE-ALARM, käivitatakse üleriigiliselt esimest korda 14. mail Kaitseväe suurõppuse Siil raames. EE-ALARMi süsteem koosneb SMS-teavitusest, äpiteavitustest, ERR-i kanalite kaudu edastatavast infost ja sireenivõrgustikust. Käivitamise eesmärk on anda Eesti inimestele esmakordne päriseluline kogemus, kuidas riik inimestele ohtudest teada annab ning millised näevad ohuteavitused tegelikkuses välja. Samuti aitab ohuteavituse terviksüsteemi käivitamine vaadata üle Kaitseväe ja ka päästeameti tegevused ning protsessid kriitilise info kiirel edastamisel. Ohuteavituse süsteemil on oluline osa meie turvatunde tagamisel.
Mida tuleks teada haridusasutustes ja kuidas toimida?
- Ohuteavituse käivitamine toimub 14. mail kl 15 ja selle raames käivitatakse 22 Eesti asulas ka sireenid. Asulate nimekirja leiab SIITlink opens on new page.
- Tegemist on ohuteavituse terviksüsteemi õppuse raames käivitamisega - reaalset ohtu ei ole ning ühtegi päriselulist olukorda läbi ei mängita ning teavitusele reageerida ei ole vaja.
Põhjalikum info ohuteavituse terviksüsteemi ja selle katsetuse kohta
Ohuteavituse terviksüsteem ehk EE-ALARM – mis see on, milleks kasutatakse ning mida peab sellest teadma?
Kui ohus on sinu elu, tervis või meie riigi julgeolek, teavitab riik sind võimalikult kiiresti EE-ALARM ohuteavituse kanalite kaudu:
- Teavitus mobiilirakendustes „Ole valmis!“ ja Eesti äpp
- Ohualapõhine SMS
- Tekstiriba ETV ja ETV+ kanalitel
- Teavitus err.ee veebis ja uudisteäpis
- Sireenivõrgustik 22 Eesti asulas.
Kriisiinfot saab kontrollida ohuteavituse järel veebilehelt www.kriis.eelink opens on new page või riigiinfo telefonilt 1247. Tulevikus ka olevalmis.eelink opens on new page veebilehelt.
- Ohuteavitust edastab riik alati mitme kanali kaudu. Millistes kanalites ja kui ulatuslikult riik ohuteavituse edastab, sõltub olukorra tõsidusest ja ulatusest.
- Sireenide käivitamine on reaalses elus kõige äärmuslikum meede ning seda kasutatakse üksnes vahetu eluohtliku olukorra, näiteks suurõnnetuse või sõjalise rünnaku korral.
Mis toimub 14. mail, kui Kaitseväe suurõppusel Siil käivitatakse ohuteavituse terviksüsteem?
Kaitsevägi viib kogu Eesti territooriumil läbi suurõppuse Siil, mille raames käivitatakse 14. mail kõik ohuteavituse lahendused, sealhulgas sireenid.
- Õppus on esimene võimalus tutvustada Eesti elanikele, kuidas ja milliste kanalite kaudu riik ohu korral inimesi teavitab ning milline on elupäästev käitumine ohuteavituse saamisel.
- Õppus annab võimaluse testida nii Kaitseväe staabiprotseduure kui ka anda kogemust päästeametile.
- Õppusel saadetavad sõnumid kannavad vaid infot, et tegemist on ohuteavituse testsõnumitega õppuse Siil raames.
Kuidas näeb ohuteavituse terviksüsteemi käivitamine välja elaniku vaates?
- Ohuteavituse kanalite käivitamine toimub 14. mail orienteeruvalt kell 15.00
- Kõigile Eestis olevatele mobiiltelefonidele saadetakse SMS test-sõnum. Õppusel saadetavad sõnumid kannavad vaid infot, et tegemist on ohuteavituse testsõnumitega õppuse Siil raames. Sõnumi saatjaks on Eesti SIM-kaardi omanikele EE-ALARM, võõramaiste SIM-kaartide puhul number +372 5950 0000. Sõnum sisaldab ka tagasisidelinki.
- Saadetakse ohuteavituse testteavitus mobiiliäppide „Ole valmis!“ ja „Eesti äpp“ kaudu.
- ETV ja ETV+ telekanalitele ilmub ribatekst ohuteavituse testteavitusega.
- ERR veebilehel ja äpis ilmub ribatekst ohuteavituse testteavitusega.
- Sireenivõrgustik käivitatakse 22 asulas. Sireeni heli koosneb üheminutilisest tõusva ja langeva tooniga signaalist, mida korratakse vähemalt kolm korda 30-sekundiliste pausidega. Kokku kestab sireenide heli umbes 4 ja pool minutit. Sireeni heli saad kuulata ja leviala vaadata siit.link opens on new page
Täpsem info ohuteavituse kohta leheküljelt: www.olevalmis.eelink opens on new page
Info õppuse Kaitseväe suurõppuse Siil kohta: www.mil.ee/siillink opens on new page