-
Ennetavad tervisekontrollid koolis
Ennetavad tervisekontrollid toimuvad koolis kindla ajakava alusel.
- Kooliõde kutsub kogu õppeaasta jooksul kooli tervisekontrollile kindlasti 1., 3., ja 7. klassi õpilasi.
Ka 4., 6. ja 8.klassi õpilasi vaatab üle kooliõde vastavalt vajadusele ning võimalustele.
Kooliõde mõõdab/kontrollib pikkust, kaalu, KMI, juukseid, nahka, vererõhku, silmade kontroll, rühti, vestlus eluviisidest: (toitumine, puhkus, füüsiline liikumine, TV, nutiseadmed jne), vajadusel veresuhkrukontroll.
6. ja 7 klassis toimub ka punetiste/leetrite/mumpsi kordusvaktsineerimine ning B-hepatiidiga vaktsineerimine, kui ei ole varem seda tehtud. Vastava kirjaliku nõusolekulehe saadan enne vaktsineerimise tegemist lapse kaudu koju. - Perearst ootab enda juurde tervishoiuseaduse kohaselt tervisekontrolli õppeaasta jooksul kõiki oma nimistusse kuuluvaid kooliõpilasi, kes käivad 2., 5. ja 9. klassis.
Kui lapsega on vaja minna tervise tõttu perearstile, siis võiks kokkuleppida ka tervisekontrollis perearsti juures.
Tagasiside perearstilt tervisekontrolli kohta võib paberkandjal tuua kooli klassijuhataja kätte. See jääb lapse tervisekaardi vahele.
-
Peatäid!
Jälgime koos oma lapsi kodus ja koolis pea sügelemise osas, et ennetada peatäide puhangut meie koolis!
Peale suvepuhkuseid on tavaline, et kodus või koolis/lasteaias/suuremas kollektiivis pannakse rohkem tähele peasügelemist ning lähemal uurimisel selgub tõsiasi, et põhjuseks on täid. “Soovimatu” kaaslane on sageli tulnud koju kaasa laagritest, puhkusereisil viibides hotellist, bussi/lennuki seljatoelt jne. Peatäi võib jääda pikaks ajaks märkamatuks: alates nakatumisest kuni sügelemiseni võib minna 2 nädalat -1kuu.
Enam levivad täid tüdrukutel tänu pikkadele juustele.
Väga oluline on meelde tuletada, et võõra kammiga ei kammi pead ning patsikumme, salle/mütse ei vahetataks omavahel. Kinni seatud juuksed on ilusad ning võivad ka täide levikut takistada.
Hea oleks kontrollida iga pereliikme pead kord nädalas, sest peatäid on ka väga puhtas kodus sage külaline (peale metsas käimist oleme ju harjunud ka end puukide suhtes üle vaatama).
Kui avastad, et ongi täid, mida teha?
Kasuta täidevastast ravimit, mis on ilma retseptita. Saab apteegist. -hea vahend on PARANIT, mis, lämmatab ja kuivatab täisid ning ei saa seega tekkida ravimile resistentsust. Sobib ka HEDRIN lahus. Oluline väga tihe kamm ravi juures!
Kammi juuksied salkhaaval. Tingud nopi välja.
Suurem kui 45 C temperatuur on täidele surmav. Saun on hea, samuti voodipesude/sallide, kraega riiete/patsikummide pesemine kõrgel kuumusel.
Pehme mööbel puhastada tolmuimejaga.
Lisainfo peataid.com. ; “Pere ja Kodu” september 2014
-
Energiajoogid ei ole mõeldud alaealistele!
Ühe tähelepaneliku lapsevanema poolt tuli info, et Ääsmäe külapoes ostavad ka algklassi lapsed energiajooke. Kindlasti pole energiajoogid mõeldud lastele!
Arutagem koos nii kodus kui koolis ka energiajookidega seonduva info veel kord läbi!
-
Energiajook pole seesama, mis spordijook ega limonaad.
-
Energiajoogi tarvitamine ei anna energiat juurde, vaid aitab ära kasutada organismi juba olemasolevaid energiavarusid. See kurnab organismi ning tekitab hiljem suuremat väsimust.
- Peale energiajoogi tarbimist, vajab keha korralikku puhkust ja uneaega.
- Kõige suuremaks ohuks energiajoogi puhul peetaksegi selle kõrget kofeiinisisaldust. Kofeiin võib tekitada ärevust, murelikkust, aga ka väga tõsiseid südamehäireid.
- Kõrge kofeiinisisalduse tõttu ei soovitata alla 16-aastastel koolinoortel energiajooke tarbida. Alla 40 kg kaaluvatel lastel peaks energiajook olema täielikult keelatud.
- Kõrge kofeiinisisaldus võib tekitada lastel une- ja keskendumishäireid, sõltuvusprobleeme ning halvendada luude mineraliseerumist, mis on eriti intensiivne kasvuspurdi ajal, samuti mõjutab hammaste seisundeid.
- Me teame veel liiga vähe energiajookide pikaajalisest mõjust ja seda eriti noorte organismile. Hiljuti tehtud uurimustest on selgunud, et mõne energiajoogi joomisel võib suureneda oht haigestuda II tüübi diabeeti.
- Energiajook ei ole tavaline karastusjook, mida võib juua janu kustutamiseks. Selle tarvitamisega peavad olema ettevaatlikud isegi terved inimesed.
- Perearsti praktikast juhtum, kus vanemad turgutasid palavikus vaevlevat noorukit energiajoogiga. Selle tulemusena sattus poiss neerupuudulikkusega haiglasse, sest energiajook viis lisaks haigusele veelgi enam vedelikku organismist välja.
Kui me hoolime oma lastest ja soovime, et nad tunneksid end reipana, siis päärakem pigem tähelepanu piisavale uneajale 8-10 h ööpäevas ning tasakaalustatud toidulauale!
Kui märkad ka ise poes, et alaealine soovib osta energiajooki, siis tasub lapselt üle küsida, miks ta seda ostab? Ka laps saab nõnda tagasiside, et meile läheb korda, mida ta teeb!
allikas: http://www.narko.ee/energiajoogid/; http://www.tunnetoitu.ee/energiajoogid;
Tervitustega, kooliõde Reet Vinkel